Foto: Arkiv/Jamshid Jamshidi

Märstabo avskrivs från misstankar om överfall i Sollentuna

Den man från Märsta som misstänktes för mordförsök på en 80-årig kvinna i Sollentuna är inte längre misstänkt.

I det uppmärksammade fallet kring en grov misshandel och mordförsök i Sollentuna, Kärleksudden, greps och häktades en 27-årig man från Märsta. Han släpptes dock efter en vecka i häkte. Nu har han avskrivits från misstankarna då en ny person i 20-årsåldern suttit häktad sedan i slutet av maj enligt Aftonbladet. Kvinnan som utsattes för överfallet i slutet av februari har ännu inte vaknat upp ur sin koma.

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.