En av tre märstabor som var misstänkt för medhjälp till mordet i Bromma i höstas avskrivs från misstankarna och är försatt på fri fot.
Flera märstabor greps misstänkta för inblandning i mordet i Bromma i höstas då en ökänd gängledare ska ha skjutits ihjäl i en sk driveby. En av de misstänkta avskrevs från misstankarna tidigare i veckan, kvartsår gör dock två personer misstänkta för medhjälp till mord. En person folkbokförd i Sollentuna som är känd av polisen sedan tidigare är misstänkt för att ha skjutit gängledaren.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.