På grund av ett tekniskt fel med biljettsystemet så kan man inte köpa biljetter eller aktivera reskassa vid Märsta station.
Märsta stations biljettförsäljning är ur funktion på grund ev ett tekniskt fel med biljettsystemet meddelar SL. Det gäller även Accessmaskinerna och det går därmed inte att aktivera reskassan som är köpt på nätet. SL hänvisar resenärer som behöver köpa biljett att göra det via andra stationer, Pressbyrån eller i appen. Biljettsystemet fungerar dock inte eller i Väsby station och man beräknas ha felet åtgärdat till sista juni.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.