På grund av ett tekniskt fel med biljettsystemet så kan man inte köpa biljetter eller aktivera reskassa vid Märsta station.
Märsta stations biljettförsäljning är ur funktion på grund ev ett tekniskt fel med biljettsystemet meddelar SL. Det gäller även Accessmaskinerna och det går därmed inte att aktivera reskassan som är köpt på nätet. SL hänvisar resenärer som behöver köpa biljett att göra det via andra stationer, Pressbyrån eller i appen. Biljettsystemet fungerar dock inte eller i Väsby station och man beräknas ha felet åtgärdat till sista juni.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.