Märsta station har tappat sex av tio resenärer

Resenärerna i kollektivtrafiken via Märsta station har minskat med hela 62 procent under pandemin visar data från Google.

Googles analyssiffror över hur människor rör på sig i Sigtuna kommun visar att antalet som passerar Märsta station minskat med 62 procent sedan pandemins start. En liten återhämtning i kurvan kunde skönjas strax före jul då fler passerade stationen men fortfarande var siffrorna nästan halverade jämfört med innan pandemin.

De tidigare så välbesökta parkerna i kommunen har också sett ett minskat antal besök, det kan dock ha att göra med det ogynnsamma vädret med regn och höstrusk. Just nu är besöken i parker en tredjedel färre än innan pandemin. Shopping och nöje har också minskat med en tredjedel. Matbutiker och apotek har minskat med 27 procent, arbetsplatserna har tappat var femte anställd då distansarbete ökat i kombination med att fler är arbetslösa i kommunen. Det som går på högvarv är bostäder som ökat med 26 procent.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.