Foto: Märsta IK/Insändarbild

Märsta IK hänger på i toppstriden

Märsta IK tog tre viktiga poäng mot Brottby och hänger på i toppstriden:- Trots många mål missar vi på tok för mycket, säger tränare Philip Alouch.

Märsta IK hade ledningen i paus efter mål av Mathyo Pato i 31:a minuten.
– Vi börjar matchen bra och har efter tio minuter tre klara målchanser. Vi får in 1-0 i första halvlek men är ineffektiva, säger tränare Philip Alouch.

Viktor Rönn kvitterade för Brottby med tjugo minuter kvar men bara fem minuter senare satte Aleksandar Radulj 2-1 för MIK på Midgårdsvallen. Xavier Espinoza Contreras ökade på i 82:a minuten och spelande tränare Philip Alouch bytte in sig själv och satte 4-1 på övertid.
– Andra halvlek fortsätter på samma vis. Vi missar en del men helt från ingenstans gör de 1-1 på deras första, och enda, skott i matchen med 20 minuter kvar. Därefter lossnar det för oss i avsluten och vi gör tre mål och kan vinna komfortabelt med 4-1, konstaterar Alouch.

Tränare Alouch var långt ifrån uppgiven med att det inte blev fler mål. Han är nöjd med att man skapar målchanser.
– Vi jobbar åt rätt håll och vet att vi har ljusa kommande stunder. En förlust detta år, vilket kom i derbyt då Rosersberg fick vända sitt underläge när vi tidigt åkte på ett rött kort. För att ta nästa steg och slåss i absoluta toppstriden måste vi lära oss att stänga matcher. Sätta våra lägen och hålla tätt bak. Vi har två 1-1-matcher mot två topplag, där vi släppt in mål och tappat ledning i slutskedet av matcherna. Med erfarenheten kommer troligtvis smartare och klokare beslut och således ännu bättre resultat. Vi får ta en match i taget och se hur långt det tar oss, säger Philip.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.