Foto: Insändarbild

Märsta CC svenska mästare

Märsta Cricket Club är svenska mästare efter seger i samband med SM-finalen i Göteborg.

Semifinal och final av SM i Cricket spelades i Göteborg under helgen. Märsta CC vann i semifinalen mot Malmö. Malmö spelade först och gjorde 126 poäng. För seger krävdes att Märsta kunde göra minst 127 poäng. Det blev hela 135 poäng. Sher Ali svarade för flest runs och 46 poäng.

I finalen väntade Ariana CC. Där gjorde Märsta första bating med 135 poäng. Fahad Waqas svarade för 49 runs. Ariana behövde därmed 136 poäng för seger. Här gjorde Märsta CC det bra med sina kastare som tog ut deras spelare, det blev bara 101 poäng och fyra av spelarna togs ut av kastaren meddelar Asif Loan.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.

Daniel Söderberg klar för Odd

Fotboll Daniel Söderberg från Märsta är klar för norska Odd. Den 28-årige mittfältaren ansluter från Sandvikens IF i Superettan och är nu på plats i Skien.

EXTRA

Gustaf Berglund uttagen till OS

skidor Längdåkaren Gustaf Berglund är uttagen till Sveriges OS-trupp inför vinter-OS i Milano Cortina 2026. Berglund är född i Dalarna, uppvuxen i Sigtuna och tävlar i dag för IFK Mora. För honom blir det OS-debut.

damallsvenskan

Förlust för Skånela mot Lugi

Handboll Skånela IF:s damlag förlorade bortamatchen mot LUGI under Trettondagen. Matchen spelades i Lund och slutade 38–27 till hemmalaget, efter 19–9 i paus.

herrallsvenskan

Skånela utklassade serieledaren

Handboll Skånela vann klart mot Lugi med 39–27 när Allsvenskan startade om på söndagen. Gästerna vände underläge till pausledning och kontrollerade sedan matchen i andra halvlek.