På lördag kommer ca 130 anmälda till BMX-SM i Märsta: - Vi ser fram emot en bra och spännande tävling och hoppas att vi får se många tävlingssugna cyklister på plats, säger Fredrik Norkvist på Märsta BMX i ett pressmeddelande.
BMX-eliten i Sverige intar Märsta på lördag. 130 anmälda kommer till start från 12.30 och framåt. Det utlovas en actionfylld dag. – Vi ser fram emot en bra och spännande tävling och hoppas att vi får se många tävlingssugna cyklister på plats. Då vi redan kört två nationella tävlingshelger med Aspen Open och SWE Cup/Sverigeserien deltävling 1 i Lerum samt Happy Homes GP och SWE Cup/Sverigeserien deltävling 2 i Märsta vet vi att det kommer bli tuffa race vi får se, säger Fredrik Norkvist, Märsta BMX club-83 i ett pressmeddelande.
SM-banan kommer att vara upp till 400 meter lång och består av en serie gupp och hopp samt velodromkurvor. BMX ses som en av de mer tekniskt krävande grenarna inom cykel och är en OS-gren sedan 2008.
Sport På tisdagseftermiddagen anordnades en prova-på-dag i BMX-cykling i Märsta för barn och ungdomar från tio år och uppåt. Bakom arrangemanget står Märsta BMX Club 83, i samarbete med Fritidsbanken, inom ramen för satsningen Sommar-BMX.
Sport Den 6 juli deltog nio cyklister från Märsta BMX i Svenska Mästerskapen i Ängelholm, en tävling präglad av sol, regn och imponerande prestationer.
Sport Louise Jannering som tävlar för SMACK har tilldelats idrottsstipendium från RF: - Elitidrottsstipendium för att möjliggöra dubbla karriärer är ett av de viktigaste sociala stödsystemen i svensk elitidrott, ent Lindahl, sakkunnig i dubbla karriärer på Riksidrottsförbundet.
Sport Sigtuna Märsta Arlanda Cykelklubbs cyklist Louise Jannering befinner sig i Japan för att vara med på Paralympics: - Vårt mål i Paralympics är först och främst att komma så väl förberedda som bara möjligt till varje lopp, säger Louise till märsta.nu
Sport Cykel-SM går i Arlandastad denna helg: - Arlanda är lättarbetat mot att vara inne i stan och vi är glada över att kunna få till ett linje-SM under rådande omständigheter, säger Göran Mattsson, Ordförande och tävlingsansvarig CK Upsala.
Sport Märsta BMX arrangerade Prova-på-tävling på sin BMX-bana:- Det blev en rolig och uppskattad kväll och tävlingen lockade en bit över 30 cyklister där majoriteten var nya cyklister som varit på de olika prova-på-aktiviteterna, berättar Fredrik Norkvist på Märsta BMX.