Det brann på 3-4 ställen i Steninge allé under natten och polisen har upprättat en anmälan om mordbrand: - Det fanns överhängande risk för spridning till byggnad om inte räddningstjänst släckte, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.
Vid 2.30-tiden i natt larmades brandkår till en brand i ett dike i Steninge allé, när man släckt den såg man att det brann en bit längre bort i Steninge Backe. Den branden var ca 10×20 meter och nära ett flerbostadshus. När därefter den branden hanterats upptäcktes en tredje brand i kolonilottsområdet. Enligt Polisen ska det ha varit uppemot fyra bränder i området och anmälan gällande mordbrand skrivs: – Det finns ingen misstänkt, säger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.
Ytterligare en brand larmades in klockan 4.43 gällande en brand på Returvägen i Rosersberg, det var även där ett större område som brann. Det fanns risk för spridning till byggnad i återvinningsanläggningen men den branden tror man inte är anlagd eftersom det finns risk för bränder i och med de torra markerna.
Politik Nu börjar listorna inför höstens val till kommunfullmäktige i Sigtuna att bli klara. Totalt finns 220 kandidater från 14 partier registrerade hittills, enligt Newsworthys sammanställning.
Politik Valdeltagandet i Sigtuna kommun sjönk i senaste riksdagsvalet och bröt därmed en lång uppåtgående trend, enligt siffror som Newsworthy tagit fram.
Nyheter En ny studie från SLU visar att PFAS-halterna i svensk konsumtionsmjölk i stort sett är mycket låga eller inte mätbara. Det gäller även i områden nära platser där brandskum tidigare använts, som kring Arlanda och Rosersberg.
Politik Flera partier har färre kandidater inför höstens val till kommunfullmäktige. I Sigtuna har Kristdemokraterna tappat sju namn jämfört med valet 2022, enligt siffror som Newsworthy sammanställt.
Nyheter Under 2025 tillkom 3,7 megawatt ny solel i Sigtuna. Det innebär en ökning med 13 procent jämfört med året innan, men en lägre takt än i landet i stort.
Politik Fyra kommuner i Arlandaregionen har tecknat ett avtal om att klimatreducera sina flygresor i tjänsten till 100 procent. Det handlar om Sigtuna, Knivsta, Upplands Väsby och Vallentuna.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.