Foto: Pressbild

Marginalla förändringar på bostadsmarknaden

Bostadspriserna ligger på en relativ oförändrad nivå det senaste kvartalet.

Trots coronapandemin ligger bostadspriserna på en oförändrad nivå det senaste kvartalet enligt Mäklarstatistik. 131 bostadsrätter såldes mellan april-juni till medelpriset 1,9 miljoner, en nedgång med 0,6 procent. På villasidan har 60 affärer skett till medelpriset 5,07 miljoner, där är nedgången 1,3 procent. Det senaste året har 232 villor förmedlats till medelpriset 4,8 miljoner, en uppgång med 1,2 procent.

Dock är nedgången kraftigare för bostadsrätter i kommunen det senaste året, 535 bostadsrätter har sålts till medelpriset 1,923 miljoner vilket är en nedgång med hela åtta procent.
– Nu efter fyra månader med Corona kan vi konstatera att bostadsmarknaden inte påverkats så dramatiskt som många befarade. Antal affärer ligger på ungefär samma nivå som förra året priserna har varit relativt stabila. Samtidigt har både utbud och efterfrågan svängt fram och tillbaka under våren och vi kan se helt olika tendenser för olika bostadstyper, säger Johan Engström, VD på Fastighetsbyrån.

Sommaren som normalt brukar vara en lågintensiv period har varit mer aktivt än vanlig. Bland annat kommer fler hem utifrån och vill spendera semestern hemma, något som kan leda till fler köp eller försäljningar.
– De som varit inne i marknaden länge och har en stabil ekonomi påverkas inte alls på samma sätt vilket avspeglas i den höga efterfrågan på villor och fritidshus, fortsätter Johan Engström, VD Fastighetsbyrån.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
vädervarning

Trafikverket varnar: Ge dig inte ut i trafiken på Nyårsdagen

Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.