Daniel Iskander intervjuar Ulf Kristersson vid besöket i MärstaFoto: Jamshid Jamshidi

Rekordmånga såg Kristersson live

märsta.nu sände Ulf Kristerssons besök i Märsta live vilket lockade cirka 5500 tittare: - Vi märker att intresset för valet är enormt stort i kommunen, säger Daniel Iskander, chefredaktör.

märsta.nu visar upp fina siffror för mobil, webb och trafik på Facebook. Statsministerkandidaten Ul Kristerssons besök i Märsta lockade 5500 visningar på Facebook. KSO-duellen för två veckor sedan lockade lite över 4000 visningar.

På webben är trafiken stark. Sedan valrörelsen startade på riktigt 13:e augusti har märsta.nu haft mellan 19 000-24 000 unika webbläsare i veckan. Den här veckan har på bara tre dagar lockat cirka 15 000 unika och innan valet. Intresset för lokalpolitik är rekordstort tycker märsta.nu:s chefredaktör Daniel Iskander:
– Det är ju mycket större än förra valet, alla snackar politik och vi gör vårt bästa för att täcka upp i den lokala bevakningen så att partierna får komma ut med sina budskap.

Till helgen spetsas valbevakningen upp, Live-tv x2 blir det. Lördag en valdebatt på Magasinet och på valdagen en Valvaka. Du kan se båda sändningarna på märsta.nu eller Facebook.
– Det är så kul att vi har så många som följer oss kring valet. Vi får också in mängder av kommentarer om saker som vi ska följa upp, vi hinner inte med allt men vi jobbar för att hinna med så mycket som möjligt, säger Daniel Iskander.

Fotnot: Ulf Kristerssons besök i Märsta är bortplockat från Facebook på grund av att en person inte ville medverka i videon.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.