Foto: Pressbild/Kry

Många lediga tider för provtagning

Region Stockholm meddelar att det finns gott om lediga tider för provtagning av covid-19.

Under de senaste veckorna har Region Stockholm möjliggjort för att alla som vill ska kunna testa sig för covid-19. Bara på måndagen fanns det hela 40 000 lediga tider på protagningsplatser i regionen. Du bokar tid via appen Alltid öppet och 1177 vårdguiden. 68 00 tester har genomförts under perioden 15 juni-12 juli och totalt är 90 000 personer inbokade för ett test de närmaste veckorna. Det finns över 80 platser som du kan boka in dig på i hela regionen.

Här kan du boka tid för provtagning

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.