Sigtuna kommun är en av de främsta på laddningsplatser för elbilar med 2,83 platser/1000 invånare.
Power Circle konstaterar att antalet laddplatser för bilar ökar i landet. Sigtuna kommun är med på topp 3-listan med 2,83 laddplatser/1000 invånare, bara Strömstad (3,27) och Malung-Sälen (3,27) är före. De flesta platserna i kommunen finns på Arlanda men utbyggnaden ute i kommunen sker konstant. Det är både på kommunala parkeringsplatser och exempelvis på hotellanläggningar som laddplatser byggs.
Nyheter Under det tredje kvartalet 2025 var sex av tio nyregistrerade personbilar i Sigtuna kommun laddbara, visar statistik som Newsworthy rapporterar.
Nyheter Trots flera anmälningar som kopplade en lokal uppfödare till 36 övergivna raskatter i Märsta, valde Länsstyrelsen i Stockholm att inte göra någon polisanmälan – i strid med djurskyddslagen, rapporterar Kalla fakta.
Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.
Blåljus En man har gripits misstänkt för mordet på den kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Det bekräftar polisen för TV4 Nyheterna.
Blåljus Polisen i lokalpolisområde Sigtuna/Väsby/Sollentuna rapporterar att de senaste dagarna kommit i kontakt med ett stort antal ungdomar som varit så berusade att de behövt sjukhusvård.
Politik Mälardalsrådet uppmanar regeringen att klubba igenom satsningarna i den nya infrastrukturplanen som inkluderar Arlanda, Ostlänken E4 och Märsta station.