Foto: Pressbild

Många köper bostadsrätter

Bostadsmarknaden i kommunen börjar gå upp igen och en tydlig trend syns på både bostadsrätter och villor.

Det såldes mer bostadsrätter den senaste tremånadersperioden än någon annan period de senaste tre åren. 168 bostadsrätter såldes mellan september-november i år till ett snittpris på 2,1 miljoner. Förra året vid samma tidpunkt var antalet 142 stycken.

På villasidan är prisökningen två procent de senaste tre månaderna. Antalet villor som såldes i kommunen under perioden var 72 stycken till medelpriset 4,4 miljoner kronor. Även i grannkommunerna Bro och Väsby syns ökningar, men i Vallentuna är det en minskning av priserna med fyra procent.

Error, group does not exist! Check your syntax! (ID: 26576)
regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.