Foto: märsta.nu

Många inspektioner i länet men bara ett fåtal i kommunen

Länsstyrelsen har gjort nästan 650 inspektioner för att se hur den nya pandemilagen efterföljs men bara ett fåtal av dessa har skett i Sigtuna kommun.

märsta.nu har tidigare rapporterat om att gymmen i kommunen haft inspektioner för att se hur den nya pandemilagen efterföljs. När märsta.nu var i kontakt med Länsstyrelsen under onsdagen var beskedet att inga fler kontroller skett i kommunen utan det är enbart gymmet som kontrollerats.

Butiker och handel har således inte kontrollerats ännu när det gäller eventuell trängsel. Vid kontroll av gymmen var det fyra inspektioner och ett informationsmöte. En inspektion var utan anmärkning och tre hade avvikelser som åtgärdades med frivillig rättelse. Avvikelserna gällde var att maxantal inte var anslaget för samtliga avgränsade utrymmen. Exempelvis var det ett gym som inte hade lagt ut hur många man får vara i omklädningsrummet.

Samtliga större butiker som märsta.nu besökt de senaste veckorna som bedriver handel har skyltat med hur många personer som får vistas i lokalerna samtidigt. Enligt nya pandemilagen ska varje person ha tio kvadratmeter yta till sitt förfogande.

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.