E4:an mellan Uppsala-Stockholm är en av de mest trafikintensiva vägsträckorna i landet över jul- och nyår.
Trafikverket uppmanar den som ska ut i jul- och nyårstrafiken att ta det lugnt och planera sin risa väl så man inte behöver stressa. E4:an mellan Uppsala-Stockholm i båda riktningar hör till en av de trafikintensiva vägarna, vilket innebär att den är vältrafikerad. Jul- och nyårstrafiken är olycksdrabbad med 13-14 personer som årligen omkommer enligt Transportstyrelsens statistik.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.
Nyheter Tullverket begär ökade anslag de kommande åren och lyfter behovet av mer resurser för att klara EU:s nya krav och stärka arbetet mot organiserad brottslighet. Myndigheten lämnar nu sitt budgetunderlag till regeringen.
Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.
Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.
Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.
Nyheter Barnafödandet i Sverige nådde en ny bottennivå under 2025. För fjärde året i rad minskade antalet födda barn i landet. I Sigtuna kommun gick utvecklingen däremot åt motsatt håll.
Notiser Under vintern har 62 viltolyckor rapporterats i Sigtuna kommun, vilket ligger nära genomsnittet för de senaste tio åren som är 60 olyckor för samma period.
Blåljus En person häktades vid Attunda tingsrätt misstänkt för deltagande i terroristorganisation. Beslutet fattades efter en häktningsförhandling som genomfördes under fredagen.
Nyheter Ett signalfel mellan Ulriksdal och Helenelund påverkar pendeltågstrafiken på linje 40 mot Uppsala C och linje 41 mot Märsta. Sedan klockan 09.00 stannar tågen inte vid Helenelund.
Blåljus Ett arbetsfordon började brinna vid F-piren på Terminal 5 på Arlanda flygplats natten mot söndag. Larmet kom in till SOS strax före klockan 01.30.