Mannen kan ha mördats i Märsta

Två personer folkbokförda Stockholm misstänks för mordet på en man som hittades i Forsby. Enligt häktningsbeslutet kan mordet ha skett i Märsta.

Förra veckan häktades två personer misstänkta för mordet. Det rör sig om en 47-årig man och en man i 20-årsåldern, båda ska vara bekanta med varandra. Den döde hittades i Forsby mellan Odensala och Knivsta i februari. Polisen utesluter inte att mannen kan ha dödats i Märsta och därefter flyttats till Forsby där han hittades i samband med en brand i skogen. Männen är häktade på sannolika skäl misstänka för mord och brott mot griftefriden.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.