Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Man ville avtjäna broderns straff

Storboda anstalten i Rosersberg tog emot fel person som skulle avtjäna ett straff.

En man kom in istället för sin bror för att avtjäna ett straff, Storbodas personal märkte inte att det var fel person trots att det skiljde tolv centimeter i längd rapporterar Dagens Nyheter. Mannen kom in för att bli drogfri har han uppgett, efter sex dagar erkände han för personal att han var fel person.

En anmälan om misstänkt urkundsförfalskning gjordes och mannens släpptes sedan fri uppger DN. Storboda ska ha brustit i sina rutiner genom att inte ha följt instruktioner kring identifikation vid inställelse.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.