Foto: Jamshid Jamshidi

60-årig man utsatt för misshandel

En 60-årig man hittades under lördagen misshandlad i Märsta.

Polis kontaktades strax innan klockan 17 på lördagen sedan en 60-årig man hittats skadad i Märsta. Mannen var vid medvetande och kunde prata men fördes till sjukhus med ambulans.

Polis misstänker att mannen utsatts för en misshandel och upprättat en anmälan för att utreda händelsen. Hans skadeläge är oklart uppger Polisen. Ett förhör hölls sedan på sjukhus med mannen uppger Aftonbladet:
– Jag kan inte gå in på vad han har berättat för oss, men vi har ingen misstänkt i nuläget, säger Åsa Wallentin, presstalesperson för polisen i Stockholm, till tidningen.

Mordet i Sigtunafjärden

Man begärd häktad för mord

Notiser Åklagare har beslutat om att lämna in en häktningsframställan mot den man som greps för 10 år sedan misstänkt för mord på en kvinna.

Inga hinder för ledning mellan Odensala-Väsby-Sollentuna

Nyheter Nu har den sista processen gällande ledningen mellan Odensala-Väsby hanterats och Svenska kraftnät kan börja planera för projektstart:- Det här är en viktig pusselbit i vår satsning för att ge stockholmsregionen kraft att växa, säger Ulrika Hamberg programledare på Svenska kraftnät.