En man fördes till sjukhus efter enmisshandel i centrala Märsta i natt: - Det är rubricerat som grov misshandel, uppger Carina Skagerlind vid Polisens ledningscentral.
Boende i centrala Märsta larmade polis efter att man sett en blödande man i en trappuppgång vid midnatt. Enligt inringare ska det har varit slagsmål i ett trapphus. När polis kommer till platsen påträffas den blödande mannen som får åka ambulans till sjukhus. Det ska ha rört sig om en ”ful misshandel” enligt Polisen. Men det är oklart vad eller om tillhyggen har använts i samband med misshandeln. Det är rubricerat som grov misshandel, en person ska ha gripits som misstänkt för brottet.
Nyheter Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.
Nyheter En man som rest med ett inomeuropeiskt flyg störde personalen vid ankomsten till Arlanda på fredagsmorgonen. Polisen ryckte ut och tog hand om resenären.
Nyheter Polisen har under söndageftermiddagen en polisinsats i ett villamområde i Steninge:- Ett hus är avspärrat, säger en uppgiftslämnare till märsta.nu.