En man misstänks ha hotat till sig en taxibil efter färd från Nymärstagatan till Märsta station.
Vid 2.30-tiden larmades polis om att en man efter en taxifärd hotat till sig bilen. Taxin hade kört mannen från Nymärstagatan till Märsta station, därefter tog mannen upp ett stickvapen i samband med betalning och han hotade föraren samt bad honom lämna bilen.
Mannen körde sedan iväg med bilen men den hittades i korsningen väg 263/273. Polis sökte efter mannen med hundpatrull och vid Halmsjön hittades en misstänkt. Han greps och är misstänkt för grovt rån samt att ha kört personbil utan behörighet för det och under påverkan av alkohol.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.