En man skadades i en mopedolycka under fredagskvällen vid Vänortsringen: - Han hade något blödande sår på magen, han kunde prata men han visste inte vem som hade kört, säger Albin Näverberg vid Polisens regionledningscentral till märsta.nu
Vid 20.19 påträffade polispatrull en 22-årig man efter en mopedolycka på Vänortsringen. Mannen blödde från magen och i väntan på ambulans lyckades poliserna stoppa blödningen. Han fördes sedan till Danderyds sjukhus. Ytterligare en man som färdades på mopeden ska ha lämnat platsen, den skadade uppgav för polis att han inte kände till namnet på mannen. – Det verkar som att den här personen som man har träffat på att han ramlat av från en moped. Mopeden ska inte varit kvar, man upptäckte vid patrullering att personen blödde, berättar Albin Näverberg, presstalesperson vid Polisens regionledningscentral.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.