Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Man rånades i skogen

En man som rest upp till Stockholm från Malmö för en bilaffär rånade istället och lyckades larma polis i Märsta.

Aftonbladet rapporterar att en man som åkt från Malmö till Stockholm släpades ut i skogen och rånades. Det är oklart exakt vart rånet ska ha skett men mannen tog sig till Circle K i Märsta där han fick hjälp med att larma polis. Mannen ska inte vara fysiskt skadad.
– Han uppger att han blev hotad av flera män, som ska ha tagit hans tillhörigheter, säger Per Fahlström, presstalesperson vid polisen i Stockholm till Aftonbladet.

Vet du mer eller har bild? Kontakta redaktionen.

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.