Foto: Jamshid Jamshidi

Man rånad och misshandlad-Fick käken avslagen

En man attackerades i centrala Märsta natten mot söndag 17:e juni. Han fick käken avslagen

Natten mot söndag attackerades en man i centrala Märsta av flera maskerade personer, de slog av honom käken och han tappade flera tänder samt blev av med mobilen. Mannen lyckades sen ta sig till ett flerbostadshus några hundra meter bort där en kvinna larmade polisen.

Enligt uppgift till märsta.nu var mannen helt blodig i ansiktet och hade flera tänder utslagna, han hade även svårt att prata eftersom käken var avslagen. Mannen kunde dock uppge för polisen att flera maskerade personer slagit honom i ansiktet vid en parkeringsplats. de tog därefter hans mobiltelefon. Polis har upprättat en anmälan om rån alternativt grov misshandel och stöld. Det finns inga misstänkta för brottet just nu.

Lokala liberaler på landsmötet i Karlstad

Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.

video

Bolid över Rosersberg

Nyheter En så kallad bolid drog in över Rosersberg under natten. Fenomenet kunde skådas strax före midnatt på fredagen.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.