En man greps under morgonen för misshandel av en kvinna: - Det är oklart varför och vad som har hänt, säger Mats Eriksson, presstalesperson hos Polisen.
En kvinna larmade polis vid 6-tiden i morse sedan hon misshandlats och hotats av en man, polisen har knapphändiga uppgifter om händelsen men mannen är gripen sedan 7.30-tiden. Polisen har inga uppgifter om eventuella fysiska skador hos kvinnan. – Det är oklart vad man grundar anmälan på, men mannen är gripen, han har varit utåtagerande, kvinnan var väldigt upprörd, uppger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.