Foto: Jamshid Jamshidi

Man misstänks för misshandel av kvinna

En man greps under morgonen för misshandel av en kvinna: - Det är oklart varför och vad som har hänt, säger Mats Eriksson, presstalesperson hos Polisen.

En kvinna larmade polis vid 6-tiden i morse sedan hon misshandlats och hotats av en man, polisen har knapphändiga uppgifter om händelsen men mannen är gripen sedan 7.30-tiden. Polisen har inga uppgifter om eventuella fysiska skador hos kvinnan.
– Det är oklart vad man grundar anmälan på, men mannen är gripen, han har varit utåtagerande, kvinnan var väldigt upprörd, uppger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.