En man greps under morgonen för misshandel av en kvinna: - Det är oklart varför och vad som har hänt, säger Mats Eriksson, presstalesperson hos Polisen.
En kvinna larmade polis vid 6-tiden i morse sedan hon misshandlats och hotats av en man, polisen har knapphändiga uppgifter om händelsen men mannen är gripen sedan 7.30-tiden. Polisen har inga uppgifter om eventuella fysiska skador hos kvinnan. – Det är oklart vad man grundar anmälan på, men mannen är gripen, han har varit utåtagerande, kvinnan var väldigt upprörd, uppger Mats Eriksson vid Polisens ledningscentral.
Notiser Irans exilprins Reza Pahlavi landade på Arlanda under söndagsförmiddagen. I samband med besöket genomfördes en poliseskort som påverkade trafiken på E4 mellan Arlanda och centrala Stockholm.
Notiser Sju personer från Plock-Robbans gäng har samlat in närmare 90 kilo skräp i centrala Märsta och omkringliggande områden under lördagsförmiddagen.
Nyheter Under årets första kvartal sjönk andelen laddbara bilar bland nyregistreringarna i Sigtuna kommun. Samtidigt ökar elbilsförsäljningen i landet som helhet.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.