Foto: Jamshid Jamshidi

Man misshandlad utanför servering

En man misshandlades vid 12-tiden i Märsta.

Ambulans kallades till en servering i Märsta sedan en man påträffats utanför den, i samband med ambulanspersonalens arbete framkommer uppgifter om att mannen misshandlats och polis fick tillkallas. Mannen fördes till sjukhus med ambulansen, dock med oklart skadeläge, polis samtalade med eventuella vittnen om vad som hänt och en anmälan om misshandel upprättades.

Utvisningen av Ayla

Tonårsutvisningarna pausas – Andrum för Ayla

Nyheter Regeringen har beslutat att tillfälligt pausa de så kallade tonårsutvisningarna i väntan på ny lagstiftning. Beskedet ger nytt hopp för många unga i Sverige – bland dem 21-åriga Ayla från Märsta som länge levt med oro över sin framtid.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.