Man larmade om skottlossning-Misstänks för falsklarm
En man i kommunen larmade polisen falskt om skottlossning under natten.
Polis kallades ut för att utreda en skottlossning vid 3-tiden i natt sedan en man ringt in och sagt sig höra skottljud, som automateld. Efter polisinsatsen kunde man konstatera att mannen larmat falskt. Mannen misstänks nu för brott om falsklarm.
Både polis och ordningsvakter åkte till den aktuella platsen men utan att uppfatta några skottljudd. Anledningen till att mannen larmat falskt är att han hade andra skäl, mindre och personliga problem enligt Polisen.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Notiser Märsta pastorat varnar för utskick av biblar och barnböcker som just nu delas ut via post i Stockholmsområdet. Enligt pastoratet kommer dessa utskick inte från Svenska kyrkan eller Svenska kyrkan Märsta pastorat.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.