Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Man larmade om skottlossning-Misstänks för falsklarm

En man i kommunen larmade polisen falskt om skottlossning under natten.

Polis kallades ut för att utreda en skottlossning vid 3-tiden i natt sedan en man ringt in och sagt sig höra skottljud, som automateld. Efter polisinsatsen kunde man konstatera att mannen larmat falskt. Mannen misstänks nu för brott om falsklarm.

Både polis och ordningsvakter åkte till den aktuella platsen men utan att uppfatta några skottljudd. Anledningen till att mannen larmat falskt är att han hade andra skäl, mindre och personliga problem enligt Polisen.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.