Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Man gripen för grov misshandel

En man greps vid 23.30-tiden för en grov misshandel i Märsta.

Vid kvart över elva på lördagskvällen kallads polis till en bostad i Märsta med anledning av ett bråk. Det ska enligt polisen röra sig om ett bråk i en familj. En person ska ha skadats av ett vasst föremål och den som misstänks för brottet greps direkt av patrullen som kom till bostaden. Enligt uppgift till märsta.nu ska någon form av tillhygge använts men polisen vill i nuläget med anledning av förundersökningen inte uttala sig om vad som använts. Målsägande var inte allvarligt skadad men i behov av sjukvård.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.