Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Man greps på Arlanda med miljoner i kontanter

En man greps under lördagseftermiddagen på Arlanda sedan han försökt föra ut en stor summa pengar från Sverige.

Mannen skulle under lördagen med ett plan till Istanbul, med sig hade han en väska med stor summa pengar rapporterar Aftonbladet. Mannen misstänks för penningtvättsbrott då det enligt tidningen ska ha varit flera miljoner i kontanter i väskan.
– Det var tullen som initierade gripandet. Mannen skulle flyga till Istanbul och greps med en större summa pengar på sig, säger Lennart Pettersson, jourhavande förundersökningsledare vid polisen, till Aftonbladet

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)