Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Man greps med vapen på Arlanda

En man greps på fredag förmiddag med vapen på Arlanda: - Det är saker som kan användas för att kapa ett flygplan, säger Oskar Tallryd, stationsbefäl vid polisen, till Aftonbladet

Mannen som är i 30-årsålderns greps i säkerhetskontrollen rapporterar Dagens Nyheter. I sitt handbagage hade han valen som skulle kunna användas för att kapa ett flygplan, han var inbokad på ett plan till Egypten enligt Aftonbladet.

Gripandet skedde vid 11-tiden på fredagen. Även Säkerhetspolisen är informerad och mannen som inte är svensk medborgare är känd av polisen sen tidigare.
– Det har inte varit någon fara med passagerarna, han har aldrig varit ombord på planet, utan det har upptäckts vid säkerhetskontrollen som det ska göra, säger Oskar Tallryd, stationsbefäl vid Polisen Stockholm Nord till Aftonbladet.

jullov

Många gratis jullovsaktiviteter för barn och unga

Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.