Den man som igår flög drönare i närheten av Arlanda greps skriver Aftonbladet.
Det var vid 21-tiden igår söndag som en drönare sågs i närheten av Arlanda. Drönaren var enligt Aftonbladet på flygplatsens område. Det ledde till vissa störningar och ett flertal plan fick dirigeras om till Skavsta. Den skylde har hittats uppger polisen för Aftonbladet. Det rör sig om en man i 40-årsåldern. – Han är misstänkt för vårdslöshet i flygtrafik och brott mot skyddslagen. Han är släppt på fri fot, men misstankarna kvarstår, säger polisens presstalesperson Towe Hägg till tidningen.
Nyheter En trafikolycka på E4 under morgonen skapar stora problem i trafiken i riktning mot Uppsala. Olyckan inträffade mellan trafikplatserna Rotebro och Bredden.
Nyheter Polisen genomför just nu en nationell trafiksäkerhetsvecka med fokus på hastighetsöverträdelser. Kontrollerna sker över hela landet och kan även märkas i trafiken i Sigtuna kommun.