Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Man greps för drönarflygning

Den man som igår flög drönare i närheten av Arlanda greps skriver Aftonbladet.

Det var vid 21-tiden igår söndag som en drönare sågs i närheten av Arlanda. Drönaren var enligt Aftonbladet på flygplatsens område. Det ledde till vissa störningar och ett flertal plan fick dirigeras om till Skavsta. Den skylde har hittats uppger polisen för Aftonbladet. Det rör sig om en man i 40-årsåldern.
– Han är misstänkt för vårdslöshet i flygtrafik och brott mot skyddslagen. Han är släppt på fri fot, men misstankarna kvarstår, säger polisens presstalesperson Towe Hägg till tidningen.

valet2026

Munkholmen och Valsta sticker ut i partiernas väljarstöd

Politik Inför höstens kommunval i Sigtuna har Newsworthy gått igenom hur stödet för partierna varierar mellan olika delar av kommunen. Bilden är tydlig: vissa områden är starka fästen för respektive parti, medan andra i princip är svaga zoner.

valet2026

(S) efterlyser samling för polisstation

Politik Socialdemokraterna i Sigtuna vill att kommunen ska bli ett eget lokalpolisområde. I en motion till kommunfullmäktige lyfter partiet behovet av ökad polisiär närvaro och ett närmare samarbete mellan polis och kommun.