Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Man greps efter kvinnomisshandel

Polis tillkallades till en bostad i Märsta under natten sedan en man misshandlat en kvinna.


Vid 1.30-tiden larmades polis till en bostad i Märsta med anledning av att en kvinna misshandlats. Kvinnan ska bland annat ha fått ”huvudet dunkat i väggen”. Mannen greps på plats av polispatrull och misstänks för misshandel berättar Anna Westberg vid Polisens ledningscentral. Det är oklart om kvinnan ådrog sig skador som föranledde sjukhusbesök.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.