En man döms till fängelse i fyra år och sex månader sedan han förvarat nästan tre kilo narkotika i ett förråd i Odensala.
Polisen fattade misstankar om att mannen förvarade narkotika i samband med en poliskontroll på E4:an i Väsby. Mannen uppgav fel identitet och i samband med kontrollen identifierades han samtidigt som det fanns nycklar till bland annat ett förråd i Odensala. I samband med husrannsakan i förrådet hittades nästan tre kilo amfetamin som avsetts för försäljning. Mannen döms i rätten till fängelse i 4,6 år. Hans hemvist är inte utredd i dagsläget men han har varit boende i Sala en tid.
Nyheter En nederländsk lastbilschaufför i 20-årsåldern stoppades vid Öresundsbron med stora mängder narkotika i lasten. Han uppgav att han var på väg till Arlanda flygplats, men i lastutrymmet hittades heroin och cannabisharts till ett uppskattat värde av flera miljoner kronor.
Notiser Årets influensavaccination är igång för personer över 65 år och riskgrupper. I Region Stockholm vaccinerade sig 64 procent av 65-plussarna under förra säsongen.
Blåljus Tre personbilar kolliderade på E4 mellan Rosersberg och Stora Wäsby under måndagsmorgonen. Olyckan inträffade strax före klockan 06.30 och vägen stängdes tillfälligt i södergående riktning.
Blåljus Under fredagskvällen utsattes en äldre kvinna i Sigtuna för ett bedrägeriförsök. Moduset var samma som polisen tidigare i veckan varnat för - äldre kontaktas för låsbyte.
Blåljus Strax före klockan 20.00 på torsdagskvällen anmälde en kvinna i 45-årsåldern att hon blivit överfallen och rånad i närheten av Midgårdsbadet i Märsta.
Nyheter Antalet viltolyckor i Sigtuna kommun har ökat och är nu på den högsta nivån på flera år. Under de senaste fem höstarna har totalt 504 olyckor rapporterats i kommunen, enligt Nationella viltolycksrådets siffror som Newsworthy sammanställt.