En man har anhållits misstänkt för mordet på Therese som hittades vid Arlanda rapporterar Aftonbladet.
Polisen hade vid torsdagen inga kommentarer kring eventuella misstänkta personer för mordet på Therese som hittades vid Arlanda, men nu rapporterar Aftonbladet att en man i 50-årsåldern anhållits: – I nuläget kommenterar vi inte några frihetsberövanden eller misstänkta, säger Christer Axling, utredningsledare, till tidningen.
Den mordmisstänkte har enligt Aftonbladet ingen uppenbar koppling till de tidigare utredningarna om misshandel och övergrepp i rättssak mot Therese. Hon skulle vittna i en rättegång rörande misshandeln.
Nyheter Chansen till snö på julafton har minskat tydligt i Sigtuna och resten av Mälardalen. Under de senaste decennierna har gröna jular blivit allt vanligare.
Nyheter Kriminalvården förbereder undervisning för barn och unga på anstalt. Förslagen är aktuella även lokalt, eftersom Storboda i Rosersberg omfattas av en ny skola.
Ung & Student När jullovet startar den 19 december ordnar Sigtuna kommun ett brett utbud av gratis aktiviteter för barn och unga i Märsta, Sigtuna, Valsta och Rosersberg. Programmet pågår fram till att skolan börjar igen den 8 januari och innehåller allt från kultur och pyssel till sport och fritidsverksamhet.
Blåljus En polisanställd i Sigtuna kommun åtalas misstänkt för grovt bedrägeri efter att ha sjukanmält sig i samband med semester vid flera tillfällen.
Nyheter Vanadis Energy planerar att bygga vad de kallar världens första gigafabrik för vanadin solid‑state‑batterier norr om Stockholm, med etablering i Rosersberg.
Nyheter Inför julhelgen väntas trafiken öka kraftigt. På E4 förbi Märsta och Rosersberg finns risk för köbildning när många reser till och från Stockholm.
Politik E4 vid Arlanda pekas ut som en av de viktigaste infrastruktursatsningarna i Stockholm-Mälarregionen när Mälardalsrådet nu svarar regeringen inför beslut om den nationella infrastrukturplanen för åren 2026–2037.