Kristoffer Tamsons med Olov HolstFoto: Insändarbild/Moderaterna

(M) lovar krafttag mot plankare

Det ska tas hårdare tag mot plankare i kollektivtrafiken: - Arbetet mot fusk- och tjuvåkning måste vara en prioriterad fråga för en trygg och trivsam kollektivtrafik. Vi presenterar nu flera förslag för att ytterligare markera att SL ska vara till för hederliga betalande resenärer, säger trafiklandstingsråd Kristoffer Tamsons (M).

Beskedet från Moderaterna, tre dagar innan valdagen är att fusk- och tjuvåkning i kollektivtrafiken ska bekämpas ännu mer. Enligt ett pressmeddelande från Moderaterna har tjuvåkandet minskat under senare år och nu kommer nya insatser.
-Att kostnaden för fusket minskat under senare år är glädjande. Det är ett bevis på att vi är på rätt väg. Samtidigt finns mer att göra. Med våra förslag vill vi göra tydligt att Moderaterna är partiet för hederliga betalande resenärer, uppger Kristoffer Tamsons (M), trafiklandstingsråd.

Om Moderaterna får makten efter valet utlovas fler biljettkontroller, höjda böter och krafttag mot återfallsplankare.
– Tuffare tag mot fusk är och förblir en viktig byggsten för en tryggare, bättre och rättvisare kollektivtrafik, avslutar Kristoffer Tamsons (M)

Tilläggsavgiften kan komma att höjas till 2800 kronor enligt förslaget, man vill också utreda en kriminalisering av så kallade p-kassor som syftar till att kring betalningsansvar i kollektivtrafiken samt att ordningsvakter får rätt att gripa de som vägrar identifiera sig vid en biljettkontroll.

SL tar över busstrafiken i Sigtuna kommun

Nyheter Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.

Få unga i kommunfullmäktige

Nyheter Unga vuxna är klart underrepresenterade i lokalpolitiken. Nya siffror visar att bara åtta procent av landets kommun- och regionfullmäktigeledamöter är under 30 år, trots att nästan var femte invånare i Sverige tillhör den åldersgruppen.

ambulanskrisen

Så ska Ambulanskrisen lösas

Nyheter Finansregionrådet Aida Hadžialić (S) satt på måndagen i möte med Vårdförbundet och Kommunal för att diskutera och hitta lösningar på krisen inom ambulanssjukvården där det i Sigtuna kommun förra veckan saknades personal till ambulansen.

Oppositionen kräver krismöte om ambulansvården

Nyheter Ambulanssjukvården i Region Stockholm är i ett allvarligt krisläge. Nu kräver Moderaterna, Kristdemokraterna och Liberalerna ett extra sammanträde med regionstyrelsen samt en krisplan för att hantera situationen.

kyrkovalet

Kyrkovalet närmar sig – så kan du påverka

Nyheter Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Nyheter Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

Sigtunaliberalerna positiva till ny partiledare

Nyheter Simona Mohamsson föreslås som ny partiledare för Liberalerna efter Johan Pehrsson. Ett besked som Liberalerna i Sigtuna kommun ser positivt på: - Simona står för en tydlig liberal riktning och har modet att ta de viktiga debatterna, uppger gruppledare Pernilla Bergqvist.

EXTRA

Upphandling av simhallar stoppas

Nyheter Sigtuna kommun avbryter upphandlingen om extern drift av kommunens simanläggningar. Beslutet fattades av kultur- och fritidsnämnden den 22 maj med motiveringen att konkurrensen i upphandlingen varit begränsad och att det inkomna anbudet inte uppfyllde kraven på kostnadseffektivitet.