Juni blev lugnare än normalt för polisen i Sigtuna kommun.
SOS Alarm fick ta emot 416 samtal om polisärenden under juni, det låter mycket men är faktiskt under det normala. Det historiska snittet för juni i kommunen är 470 samtal. Dock är Sigtuna den kommun i länet där SOS Alarm får in flest samtal om i relation till befolkningen. Sigtuna har 82,7 samtal per 10 000 invånare vilket är lite högre antal än Södertälje på 81. Väsby ligger på 66,7, Upplands-Bro på 65,6 och Sollentuna 59,1.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.