Lucao kritar på kontraktet med SkånelaFoto: Skånela IF

Lucao: Vill avsluta karriären här

Cirkeln är sluten i och med att Herderio Lucao kommer tillbaka till Märsta för att avsluta karriären i Skånela.

Lucao lämnade Märsta som talang och återvänder som veteran med landslagsspel och spel utomlands i bagaget. Men han kommer inte hem för att varva ner utan han vill hjälpa Skånela ta nästa steg:
– Jag kommer hem för att fortsätta leverera och vinna matcher men också för att dela med mig av min rutin. Av det jag sett av Skånela i år så spelar de en bra och rolig handboll, ofta på en hög nivå som skulle hålla i högsta ligan, säger Lucao till klubbens hemsida.

Kan spela i ligan
Lucao tror att Skånela har bredden för att spela i Handbollsligan och på sikt kan man ta klivet upp.
– Jag brinner fortfarande för handbollen och kommer till Skånela för att bidra till att göra laget och föreningen bättre. Det ska bli riktigt spännande.

Karlsson: ”Speciellt”
Tränare Jimmy Karlsson som under flera år spelade med Lucao, främst i ungdomsåren, säger att det är speciellt att återförenas med sin barndomsvän.
– Han är extremt proffsig i hur han tar hand om sin träning vilket jag tror kommer smitta av sig på unga spelare i hela föreningen. Han är också prestigelös där sätter laget i första rummet. Det ska bli otroligt kul och inspirerande att få jobba med Lucau igen.

Fanns intresse från annat håll
Även sportchefen Peder Nielsen är nöjd med värvningen. Peder uppger att det fanns intresse från andra klubbar att knyta till sig målvaktsveteranen. Med honom kan man ta nästa kliv sportsligt enligt Nielsen:
– Vi får inte bara en bra målvakt utan vi får också en förebild på många sätt. En spelare som vet vad som krävs för att bli riktigt bra och han kan genom sin erfarenhet och rutin vägleda och stötta våra unga spelare mot högre höjder. Vi tror och hoppas att Lucau kommer att betyda mycket för oss både på och utanför planen, kommenterar Nielsen.

Lucao blir spelklar till kommande säsong, 20/21.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Sport Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

Sportlovsdisco i ridhuset lockade 65 deltagare

Sport Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.