Lotta Rahme till högerFoto: Jason Andersson

Lotta får stipendium för garveri

Sigtunabon Lotta Rahme får stipendium för att garva, färga och sy en dräkt av fiskskinn till en utställning.

Det är Märta Måås-Fjetterström-stipendiet som delas ut för andra gången, denna gång är det Lott Rahme som får 50 000 kronor för att garva, färga och sy en klänning av fiskskinn till en utställning. Lotta hoppas få ställa ut sin dräkt tillsammans med de historiska fiskskinsdräkter som finns på svenska museer.
– Lika viktigt som det är att bevara insamlade dräkter på museum är det att bevara kunskaperna om hur dessa tillverkats, säger Rahme

Stipendiet delades ut i samband med Gesäll- och mästarbrevsgalan som Hantverkarna anordnar på Stockholms stadshus.
– Jag blev jätteglad att få stipendiet. Jag har jobbat hela mitt liv med att få yrket att överleva, så då känns det så stort, fortsätter Lotta Rahme.

Lotta är en nav de första i landet som fått mästartitel i garvyrket. Hon har kunskaper om yrket från världens alla hörn, hon har även föreläst och undervisat på många platser i världen. Hon har därmed en särställning i yrket och är en av få som behärskar att garva fiskskinn, något som hon gjort i över 30 år.

Hon arbetar även med en artikel om betydelsen av att färga och använda fiskskinn, att det inte ska ses som avfall. I Alaska börjar garvning bereda ut sig och Lotta hoppas inspirera fler till garvning i Europa.
– Lotta Rahme är en av världens främsta utövare i garvaryrket. Genom att hjälpa henne att utforska mer miljövänliga metoder med naturliga, giftfria och nedbrytningsbara ämnen kan vi förhoppningsvis komma närmare ett slut på den giftiga kromgarvningen, säger Anders ”Kullen” Havdelin, VD för Hantverkarna Stockholm,

EQT ny ägare till A-Train och Arlanda express

Näringsliv A-Train, som äger Arlandabanan och driver Arlanda express, får riskkapitalbolaget EQT som ny långsiktig ägare. Verksamheten fortsätter med fokus på pålitlig och hållbar tågtrafik mellan Stockholm och Arlanda flygplats.

Nu öppnar nomineringen till årets företagarpriser

Näringsliv Det är nu möjligt att nominera kandidater till årets företagarpriser i Sigtuna. Näringslivsorganisationen Företagarna har i över 25 år delat ut utmärkelsen Årets Företagare för att lyfta fram företagare som genom engagemang, handlingskraft och nytänkande fungerar som förebilder.

Klart med ny krog på Hamnplan

Näringsliv Nu är det klar med ny krog till Hamnplan. Tidigare i år avbröts planerna med en entreprenör. Men nu har kommunen meddelat att en ny aktör startar upp 2026.

Stark ökning av resandet via Arlanda i november

Näringsliv Resandet fortsatte att öka på Arlanda under november, enligt Swedavias månadsstatistik. Totalt reste drygt 1,8 miljoner passagerare via flygplatsen, vilket är en ökning med 13 procent jämfört med samma månad förra året.

Fem konkurser under november

Näringsliv Under november registrerades fem konkurser i Sigtuna kommun. Bland de bolag som försattes i konkurs finns Legacy Bygg AB, som omsatte 6,8 miljoner kronor, samt HS1 Bemanning AB, Cedar Point AB, Firedev AB och Scandinavian Air Bridge AB.

Nytt branschpartnerskap mellan Training Partner och Formac

Näringsliv Training Partner Nordic AB och Formac Production AB inleder ett nytt samarbete med fokus på att stärka kompetens, säkerhet och teknikutveckling inom fordons- och maskinområdet. Partnerskapet kombinerar utbildning och produktlösningar för att möta en snabbt föränderlig bransch.

Arbetslösheten ökar i Sigtuna

Näringsliv Arbetslösheten i Sigtuna kommun steg under oktober och ligger nu över både läns- och rikssnittet. Totalt var 2 364 personer inskrivna som arbetssökande, en ökning jämfört med samma period förra året.