Foto: Pressbild

Lokalt samarbete när Tränamer byggs ut

Tränamer ska byga ut sin anläggning och har anlitat lokala byggfirman Fors Måleri & Entreprenad för saken.

Tränamer i Märsta anlitade Fors Måleri & Entreprenad för att bygga ut sin anläggning:
– I stort handlar uppdraget om att på övervåningen skapa en varm yogasal och ett stort grupptrännings rum, på undervåningen blir det större omklädningsrum och duschrum, större bastu med relax del. Nytt större lekrum för barnen en helt ny reception och en ombyggd undervåning, berättar Peter Fors på Fors Måleri och Entreprenad.

Peter Fors säger att det blir en utmaning att bygga samtidigt som verksamheten på Tränamer är igång men att det finns en god planering från alla inblandade för att det ska bli så smidigt som möjligt.
– Den totala ytan efter ombyggnation kommer att öka med ca 1000 kvm och totalt blir anläggningen hela 2600 kvadratmeter. Det innebär större och nyrenoverade omklädningsrum samt fler gruppträningssalar med bland annat. superpopulära Hot Yoga. I vår kommer vi också att erbjuda kiropraktor och massage till våra medlemmar, säger Elias Melki, ägare av Tränamer

Sigtuna tappar i ranking av företagsklimat

Näringsliv Sigtuna kommun backar 22 placeringar i Svenskt Näringslivs årliga ranking Lokalt företagsklimat och hamnar i år på plats 88 av landets 290 kommuner. Det är kommunens sämsta resultat sedan mätningarna startade 2001. Undersökningen bygger på enkätsvar från över 32 000 företagare i Sverige.

Elever får prova på byggyrken vid Arlanda

Näringsliv Den 17–18 september hålls en yrkesmässa på Byggbranschens säkerhetspark vid Arlanda, dit omkring 400 elever från årskurs 8 och 9 är inbjudna. Under två dagar får eleverna testa på olika yrken inom samhällsbyggnadssektorn genom 11 stationer bemannade av yrkesverksamma.

Norwegian utökar från Arlanda nästa sommar

Näringsliv Norwegian presenterar sitt basprogram för sommaren 2026 och meddelar att flygbolaget kommer att trafikera över 60 linjer till mer än 50 destinationer från Sverige. För Arlanda innebär det fler avgångar till flera populära resmål samt en breddning av utbudet.

Marknadsplatsen prisas

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Arlanda har utsetts till vinnare i den nordiska finalen av NCSC Nordic Awards i kategorin ”Årets kommersiella yta under 25 000 kvadratmeter”.

Stor fastighetsaffär i Sigtuna

Näringsliv En fastighetsaffär har genomförts i Sigtuna och Knivsta. Arnolds Vingar AB har sålt ett bestånd bestående av fyra bostadsfastigheter, en förskola och en kontorsfastighet till CJE Förvaltnings AB. Totalt omfattar affären 3 500 uthyrbara kvadratmeter i centrala lägen.

Märsta Förenade testar eldriven lastbil

Näringsliv Märsta Förenade är med i ett nytt pilotprojekt tillsammans med Heidelberg Materials Ballast Sverige. Nu ska en helt eldriven lastbil köra grus och krossmaterial mellan täkten i Riksten och kunder i Stockholm, både dag och natt.

Gårdsförsäljning gav lyft för First Distillery

Näringsliv Sedan den 1 juni är gårdsförsäljning av alkohol tillåten i Sverige. För First Distillery vid Wenngarns slott i Sigtuna har förändringen redan gett märkbara resultat. Omsättningen har ökat med omkring 30 procent under sommaren.