Sigtunabon Linda Vikström ansökte om att få Världens tuffaste jobb men föll på mållinjen.Foto: Pressbild

Linda fick inte Världens tuffaste jobb

Linda Vikström från Sigtuna hade ansökt om att få Världens tuffaste jobb som bonde i Afrika men gick miste om det.

Biståndsorganisationen We Effect hade tagit ut ett antal kandidater för att utse Årets tuffaste jobb som innebär att man får jobba i Afrika som bonde för 1,50 kronor i timmen. Linda Vikström från Sigtuna var en av de nominerade kandidaterna men då We Effect på onsdagsmorgonen tillkännagav vinnaren stod det klart att Linda får stanna hemma istället.

Lisa Johansson från Länna får jobbet, konkurrensen var stenhård från 200 sökande. Hon kommer att arbeta i Zambia mellan 15/1-10/2.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)

dödsolycka i valsta

Hovrätten dömer man för dödsolycka i Valsta

Notiser Svea hovrätt dömer en man för vållande till annans död och vårdslöshet i trafik efter en dödsolycka i Valsta den 7 juni 2023. En pojke avled efter att ha blivit påkörd vid ett obevakat övergångsställe.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.