Sune Askaner var engagerad inom Folkpartiet och senare LiberalernaFoto: Privat

Liberalernas Sune Askaner har avlidit

Liberalernas veteran Sune Askaner har avlidit.

Sune Askaner var en av eldsjälarna inom Liberalerna, engagerad in i det sista. Han avled nyligen, 85 år gammal. Efter sig lämnar han tre barn med sina familjer. Ursprungligen var Sune från småländsk Virestad men han växte upp i Kosta samt Växjö. Efter studier till lärare var han verksam i yrket från mitten av 50-talet. Politiskt var han engagerat även i kyrkofullmäktige och han artade ideellt i Mariakyrkan.

Han har också gett ut ett flertal böcker.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).

Emma och Lucy vanliga hundnamn i kommunen

Notiser Molly är det vanligaste hundnamnet i Sigtuna kommun, precis som i landet som helhet. Det visar ny statistik från Jordbruksverket, sammanställd av Newsworthy. Samtidigt sticker två namn ut lokalt – Emma och Lucy.