Liberalernas årsmöte fick besök av Robert Hannah, riksdagsledamotFoto: PressbildAnders ErikssonFoto: Pressbild
Liberalerna valde ny ordförande
Sigtunabon Anders Eriksson valdes till ordförande i samband med Liberalerna i Sigtunas årsmöte: - Det känns oerhört stimulerande att få förtroendet som ordförande för Liberalerna i Sigtuna kommun, säger Eriksson i ett uttalande.
Anders Eriksson är en 64-årig civilingenjör inom industriell ekonomi och har arbetat inom IT-branschen sedan 1981, han är även nämndeman i Attunda tingsrätt och driver en konsultfirma inom sitt yrkesområde. Bland hans förtroendeuppdrag finns den ersättare i Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden och styrelsen för Sigtuna Vatten och Renhållning.
Ska vara en framtidskommun I samband med förra veckans årsmöte hos Liberalerna valdes han til ordförande. – Vi har ett gediget politiskt program och jag ser fram emot att vara med och utveckla kommunen än mer till Mälardalens pärla. Vår vision är att vara en attraktiv framtidskommun där människor och företag kan växa, med hållbara och tilltalande boendemiljöer, trygghet och framtidstro för alla, säger Anders Eriksson (L)
Vill möta kommuninvånare Ander Eriksson uppger att han kommer att kraftsamla och är redo för att ge sit ut i kommunen för att möta och lyssna på invånarna om vad de anser är viktigt. I styrelsen sitter även gruppledaren Pernilla Bergqvist. Årsmötet besöktes av riksdagsledamoten Robert Hannah.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.