Lastbilen började ryka underifrånFoto: Magnus Granhagen
Lastbil började brinna i Arlandastad
En lastbil började brinna på väg 263 vid Arlandastad.
Brandkår kallades till väg 263 vid Arlandastad med anledning av att en lastbil brinner i höjd med OK/Q8. Det ska inte vara någon större trafikpåverkan just nu. När märsta.nu passerar platsen är det lugn och lastbilen ryker, själva branden verkar ha hanterats. Det är oklart om lastbilen behöver bärgning från platsen.
Nyheter Sent på måndagskvällen ryckte räddningstjänsten ut till en brand vid en industri på Metallvägen i Rosersberg. Det brann i ett antal pappersbalar utomhus, i anslutning till en byggnad.
Nyheter Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.
Nyheter Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.
Nyheter Under vecka 25 registrerades totalt 142 polisanmälningar i Sigtuna kommun. Av dessa gäller 88 händelser som ska ha inträffat under just den veckan, medan resterande avser tidigare tidpunkter.
Nyheter En bil brann vid midnatt i kommungränsen, Väsby/Sigtuna vid Skånela, vilket medförde att vägen fick stängas av i samband med släckningsarbetet.
Nyheter En man i 60-årsåldern skulle resa från Arlanda, men stoppades av polisen efter begäran från Kronofogden. På plats kunde polisen utmäta kontanter till ett värde av cirka 5 000 kronor, då mannen har stora skulder.
Nyheter Tidigt på onsdagsmorgonen inträffade en trafikolycka på Norrsundavägen mellan Rosersberg och Märsta. Larmet inkom till SOS Alarm klockan 05.29.
Nyheter En trafikolycka med fem personbilar inträffade på E4 i södergående riktning vid trafikplats Rosersberg under tisdagsförmiddagen. Olyckan skedde i det vänstra körfältet, mellan av- och påfarten.