Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Lastbilar frontalkrockade norr om Lunda

Två lastbilar frontalkrockade på väg 273 under torsdagen.

Vid 14.20-tiden larmades räddningstjänst till en trafikolycka på väg 273 norr om Lunda, strax före Almungekorset. Två lastbilar hade krockat, den ena hamnade i diket. I samband med räddningsinsatsen stängdes trafiken av helt, från 15.30 och framåt kan trafik passera men framkomligheten är begränsad då bärgning pågår. Chaufförerna uppges vara lindrigt skadade enligt Polisen.

Uppdaterad kl. 16.10

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.