Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Lastbilar frontalkrockade norr om Lunda

Två lastbilar frontalkrockade på väg 273 under torsdagen.

Vid 14.20-tiden larmades räddningstjänst till en trafikolycka på väg 273 norr om Lunda, strax före Almungekorset. Två lastbilar hade krockat, den ena hamnade i diket. I samband med räddningsinsatsen stängdes trafiken av helt, från 15.30 och framåt kan trafik passera men framkomligheten är begränsad då bärgning pågår. Chaufförerna uppges vara lindrigt skadade enligt Polisen.

Uppdaterad kl. 16.10

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Politik Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

Mordet i Sigtunafjärden

Man omhäktad för mordet i Sigtunafjärden

Notiser En 50-årig man sitter fortsatt häktad, misstänkt för mordet på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden i januari 2015. Beslutet fattades av Attunda tingsrätt.

Så många ska mönstra från kommunen

Nyheter Antalet unga som kallas till mönstring ökar i Sigtuna kommun. I år kallas 173 personer från kommunen, vilket är det högsta antalet sedan värnplikten återinfördes 2017, enligt statistik från Plikt- och prövningsverket.