Foto: Magnus GranhagenSkjutningen ska ha skett i närheten av den nedlagda ValstaskolanEtt stort pådrag i ValstaFoto: MMS-BildFoto: MMS-BildFoto: MMS-Bild
Man avled efter skjutning
En person sköts i Valsta under lördagskvällen och fördes till sjukhus med allvarliga skador. Strax före klockan 22 meddelades att han avlidit till följd av skadorna.
Vid 19-tiden larmades polis till Valsta med anledning av att en man skjutits. Mannen ska vara allvarligt skadad och fördes till sjukhus. Ett stort pådrag var på plats med närmare tio polisbilar, ett område kring Valsta centrum spärrades av för tekniskt undersökning och polis.
Enligt Aftonbladets rapportering är det en man i 40-årsåldern som skjutits inne på en restaurang, han har träffats i huvud och bröst.
Strax före klockan 22 meddelar Polisen att mannen avlidit till följd av sina skador. Anhöriga har informerats. Det finns kameror uppsatta som polisen ska undersöka för att se om det går att få mer information. Polisen har inte frihetsberövat någon i skrivande stund.
Politik Rasmus Paludan som sökt demonstrationstillstånd i Valsta uppger för märsta.nu att det beviljats: - Jag skulle vilja ge människor i Valsta möjlighet till en lugn dialog, skriver Paludan i mail till märsta.nu
Nyheter Under fredagen var det ett kraftigt skyfall i kommunen med stor mängd nederbörd på kort tid. Risken för översvämningar är överhängande när det faller mycket regn på kort tid.
Politik Den kontroversielle dansk-svenske högerextremistiske politikern Rasmus Paludan har ansökt om att få demonstrera i Valsta på onsdag 10:e augusti.
Valet 2022 Det är inte bara de nio kommunfullmäktigepartierna som ställer upp i valet i september utan det finns ett 30-tal andra att lägga sin röst på om man vill.