Foto: Magnus Granhagen

Bilbränder i Sigtuna

Brandkår larmades under natten till bilbrand i Sigtuna.

Strax efter midnatt larmades brandkår till Sigtuna där det enligt de första uppgifterna brinner i en bil på Strandpromenaden. Vid 1- tiden har insatsen avslutats. Två bilar drabbades av branden. Det är enligt Polisen ingen koppling mellan denna brand och de tidigare som skett. 

Uppdaterad kl 16.00

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.