Andreas Fjäll, Daniel Uddenberg, Mateo Restrepo, Mikael Larsson och Hans Uddenberg ligger bakom insamlingenFoto: Insändarbild
Lärare samlade in pengar till prostatacancerforskning
Några lärare på Centralskolan i Märsta valde att starta en insamling till förmån för prostatacancerforskningen.
Under en dryg månad har lärare på Centralskolan haft en insamling igång till förmån för prostatacancerforskningen. – Flera i kollegiet var på direkt så vi kom överens om att starta en insamling för den goda sakens skull och att skippa hyveln under november, berättar Mikael Larsson, lärare på skolan.
Målet var att få ihop 3000 kronor vilket man har fått samt mer därtill. Insamlingen pågår några dagar till säger Mikael Larsson. – Vår förhoppning var att fler än oss själva skulle bidra till insamlingen och glädjande nog har det trillat in flera bidrag. Själva insamlingen stänger nu på måndag. Det är kul att bidra till en god sak och samtidigt kunna ta upp diskussioner med eleverna om viktiga frågor, säger Mikael Larsson.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.