Kommunfullmäktige hålls på Kulturum i MärstaFoto: Jamshid Jamshidi

Lärare kallar till protest utanför kommunfullmäktige

Lärarförbundet i Sigtuna kommun kallar sina medlemmar och andra anställda inom skolan till demonstrationer i samband med vårens fullmäktige: - Vi är rädda för att kvaliteten blir lidande om besparingarna fortsätter, säger Anna Strömberg, ordförande på Lärarförbundet i Sigtuna kommun.

Lärarförbundet har tidigare haft ett möte med Barn- och ungdomsnämndens ordförande Pernilla Bergqvist (L), mötet beskrivs av båda parter som givande. Men trots det väljer Lärarförbundet att kalla till demonstrationer utanför kommunfullmäktige med start i mars och sedan våren ut. Syftet är att uppmärksamma politikerna på situationen innan nästa budget läggs så att inte ramarna för skolverksamheten blir lägre.

Tar inte in vikarier
Enligt Anna Strömberg tvingas lärare idag täcka upp för varandra på de flesta skolor, man kan således inte kalla in vikarier:
– Ibland får man två klasser, vi är bekymrade över det, det kan göra lärarna sjuka och vi vill att de ska vara hos barnen i skolan, säger Anna Strömberg.

Kan påverka måluppfyllelse
I slutändan leder det till att lärarna får jobba mer och det kan drabba måluppfyllelsen som har gått upp de senaste åren. Även om man haft ett möte med Pernilla Bergqvist så innebär inte det att man fått ökad budget:
– Vi är rädda för att dom drar ner ännu mer, vi kan inte visa det på annat sätt än att protestera och lärarna vill visa själva genom att stå utanför fullmäktige, fortsätter Anna Strömberg.

Behov av behöriga lärare
Sigtuna kommun gick nyligen ut och lanserade ett program för att få fler behöriga lärare till kommunen. Anna Strömberg ser att det finns stora behov, särskilt inom förskolan.
– Det kommer att fattas lärare i framtiden, vi har pensionsavgångar och många är i pensionsåldern, det är ett bekymmer. Det som hjälper för att få fler lärare hit är god arbetsmiljö, det ska vara möjligt att vara lärare i Sigtuna kommun och göra ett bra jobb, säger Anna Strömberg, ordförande för Lärarförbundet i Sigtuna kommun.

JO kritiserar Sigtuna kommun för hantering av personlig assistens

Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.

uppdrag granskning i Sigtuna

Uppdrag Granskning: Ökade konsultkostnader och tystnadskultur

Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.

Trygghetsvandringarna startar i Märsta

Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.

Snöröjning och halkbekämpning inför nästa veckas vinterväder

Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.