Lång väntetid för körkort

Att ta körkort i år är bara att glömma, väntetiden för en uppkörning är drygt ett halvår.

Det finns inga lediga uppkörningstider för den som vill ta körkort i år rapporterar Mitt i Stockholm. Vissa förarprovskontor har dock lagt in extra tider för teoriprov på kvällar och helger och det kan även komma in tider för uppkörning. Man kan också vara på hugget för återbudstider som bokas via webben. Det går även att bege sig till en annan del av landet för uppkörning. Anledningen är att coronapandemin bidragit till att Trafikverkets förarprovskontor kraftigt minskat antalet uppkörningstider i våras.

För kommuninvånare är det förarprovskontor i Sollentuna, Vallntuna och Järfälla som är geografiskt närmast om man inte beger sig till Uppsala län.

Många villor riskerar fuktskador vid kraftigt regn

Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.

Hotfull man missade flyg

Blåljus En man som skulle resa iväg till Thailand från Arlanda fick ändra sina planer sedan han uppträtt hotfullt mot andra resenärer.