Täby Centrum har utsetts till stockholmarnas favoritcentrum för andra året i rad.
Centrumbesökare från hela länet har tyckt till om olika centrum och handelsplatser under 2019. Nu har resultatet sammanställts och det populäraste centrumet anses vara Täby Centrum som vinner för andra året i rad. Sedan Mall of Scandinavia invigdes 2015 har dessa två gallerior delat på förstaplatserna.
Märsta Centrum kommer inte med på någon topp 3-placering i de olika kategorier som finns, bland annat i kommun/regioncentrum där Täby är etta före Mall of Scandinavia och Nacka Forum. Av handelsplatserna är Sickla populärast följt av Bromma och Stockholm Quality Outlet. Flest besökare har Åhlens före Gallerian och NK.
Undersökningen genomförs av Evimetrix som frågat drygt 1600 stockholmare om 49 centrumanläggningar.
Notiser Från och med den 6 januari genomförs en flygbesiktning av elnätet i Uppsala och Märsta. Syftet är att säkra en trygg elleverans till elnätskunderna.
Blåljus Polisen varnar för en ökning av bedrägeriförsök mot äldre i Stockholms län. Samtidigt har ett äldre par i Valsta i Märsta utsatts för grov stöld efter att okända personer tagit sig in i deras bostad.
Blåljus En personbil hamnade i diket vid avfarten till Rosersberg på E4 i riktning mot Märsta under måndagseftermiddagen. Avfarten stängdes tillfälligt i samband med bärgningsarbetet.
Nyheter En ny vädervarning har utfärdats med risk för lokalt kraftiga snöbyar som kan påverka Sigtuna kommun under måndagen. Snöfallet kan ge besvärliga förhållanden i trafiken och störningar i kollektivtrafiken.
Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.
Nyheter Ayla i Märsta riskerar att utvisas efter beslut från Migrationsverket, trots att hon har bott i Sverige sedan tonåren, gått i svensk skola och i dag arbetar inom omsorgen.
Nyheter Kraftigt vinterväder skapar omfattande problem på Arlanda, där både flygtrafik och bagagehantering påverkas. Resenärer har fått vänta i timmar och stora mängder bagage har samlats i terminalerna.
Blåljus En ordväxling mellan en taxichaufför och en kund ledde till polisinsats vid Arlanda under lördagsförmiddagen. En av männen misstänks nu för brott.
Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.