Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Landslagsturnering till Vikingahallen

Skånela IF har fått förtroendet av Svenska Handbollförbundet att arrangera Scandinavian Open för U18 damer i slutet av juli.

Turneringen Scandinavian Open för U18 damer arrangeras i Vikingahallen 27-29 juli. Skånela IF står som värd och lagen består förutom Sverige av Norge, Danmark och Sydkorea. Det var ett par år sedan sist som Skånela arrangerade landskamper:
– Det är så klart väldigt positivt för oss att få genomföra detta uppdrag. Det kommer att vimla av många duktiga spelare i Märsta under över en vecka, säger Skånelas marknadsansvarig Robert Zetterquist i ett pressmeddelande.

Samtliga fyra lag som är med i turneringen är öven men i UVM i Polen i augusti. Turneringen blir ett genrep för dem. Inga skånelaiter är med på banan men det finns gott om talanger att kika på för den som älskar handboll:
– Det här kommer att bli häftigt. Danmark och Norge är alltid starka på ungdomssidan och av erfarenhet vet vi att Sydkorea alltid satsar hårt på de stora mästerskapen. Sverige blir att räkna med, det är jag övertygad om, fortsätter Zetterquist.

Sverige spelar sina matcher på fredag 27:e mot Sydkorea, lördag 28:e mor Norge och söndag 29:e mot Danmark.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.